Sosyal Medya Görsel Boyutları İçin Güncel Kılavuz

Sosyal Medya Ölçüleri İçin Güncel Kılavuz

Sosyal Medya Görsel Boyutları İçin Güncel Kılavuz

En güncel hali ile sosyal medya ölçüleri hakkında bilgi sahibi olmak ister misiniz? Özellikle de aktif bir şekilde ve doğru bir biçimde sosyal medya platformlarının kullanılması açısından görsel boyutlarını bilmek önemlidir. En ideal sosyal medya ölçüleri konusunda fikir sahibi olarak hazırlamış olduğunuz mükemmel görselinizi paylaşabilirsiniz. Böylece hedef kitlenize seslenebilir, daha fazla etkileşim almaya ve profesyonelliğinizi kanıtlamaya başlayabilirsiniz.

Ağ Başına Sosyal Medya Görsel Boyutları

Online mecrada masa üstü olarak ya da direkt mobil sürümlerini kullanarak katılabileceğiniz çeşitli sosyal medya platformları vardır. Hem bireysel açıdan hem de işletmelerin bağlamında sosyal medya büyük önem taşır. Sosyal medya ölçüleri de bu bağlamda önem verilmesi gereken detaylar arasında yer alır. Ağ başına sosyal medya resim boyutları için ideal ölçülerin neler olduğunu bilmelisiniz. Bu kapsamda yazımızın devamında aşağıdaki sosyal medya platformlarının ideal ve önerilen görsel boyutlarını öğrenebilirsiniz.

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Tiktok
  • LinkedIn
  • Pinterest
  • Youtube
  • Google My Business

Facebook Görsel Boyutları

Sosyal medya denildiğinde ilk akla gelen isimlerden olan Facebook milyarlarca kullanıcı tarafından aktif şekilde kullanılmaya devam ediyor. Her yaş kitlesinin bulunduğu Facebook ayrıca işletme ve markaların kendilerini göstermesi, potansiyel müşterilerine erişim sağlaması bakımından da etkili bir platformdur. Sosyal medya ölçüleri bu kapsamda Facebook için de geçerlidir. Özellikle de sosyal medya resim boyutları ve video kalitelerine dikkat etmeniz gerekir.

Profil Resmi: 180 x 180 (Masaüstünde 170 x 170’i görüntüler)

Hem web olarak masa üstü görüntüsünde hem de mobil uygulamaya uygun olacak şekilde profil resmi belirlenmelidir. Bu bağlamda Facebook profiliniz için en ideal ölçü 180 x 180 pikseldir. Masa üstü görüntülerde profil resimleri 170 x 170 piksel olacak şekilde görünür. Sosyal medya ölçüleri Facebook profil resminin kaliteli görünmesi açısından uyulması gereken noktalardan biridir.

facebook profil
facebook profil

İşletme Sayfası Profil Resmi: 180 x 180 (Masaüstünde 170 x 170’i görüntüler)

Bir işletme Facebook profili oluştururken profil resmini 180 x 180 pikselde tercih edebilirsiniz. Masa üstü görünümüne uygun olarak 170 x 170 piksel de uygun bir boyuta sahiptir. Mobil cihazlarda profil resimlerinin görüntüsü ise 32 x 32 pikseldir.

facebook işletme profili
facebook işletme profili

Kapak Fotoğrafı: 820 x 312

Sadece Facebook zaman tünelinize girenlerin görebileceği Facebook kapak fotoğrafını profilinizle ilgili bir görsel tercih etmelisiniz. Aynı zamanda sosyal medya ölçüleri kapsamında kapak fotoğrafı için ideal ölçüler 820 x 312 piksel olarak tavsiye edilir. Minimum kapak görselini 400 x 150 piksel tercih etmelisiniz. Aksi halde görüntü kalitesinde bozulmalar görülebilir.

Facebook Kapak Fotoğrafı
Facebook Kapak Fotoğrafı

Paylaşılan Resim: 1200 x 630

Facebook paylaşılan görsellerde boyutlandırmalar özel bir ölçeklendirme üzerinden belirlenir. Ziyaretçilerinizin ya da Facebook arkadaşlarınızın göreceği resimlerinizin boyutunu 1200 x 630 piksel boyutlarda tercih edebilirsiniz. Önerilen resim oranı ayrıca 1:1 maksimum boyutta ölçekleme söz konusudur.

facebook paylaşılan resim
facebook paylaşılan resim

Paylaşılan Bağlantı: 1200 x 628

Facebook üzerinde bağlantı paylaşma özelliği bulunur. Bağlantı paylaşımı sürecinde sosyal medya ölçüleri dikkatealınmalıdır. Bu sayede bağlantı görseli kaliteli bir görsellik ile izleyicilere sunulmuş olur. Bu kapsamda önerilen bağlantı paylaşımı için görsel boyutu 1200 x 628 piksel olarak belirtilir. Bununla birlikte kare ya da dikdörtgen olarak paylaşılacak görselin boyutlandırmalarında da farklılıklar görülebilir. Feed kısmında veya sayfada görünecek olan bağlantılar için ideal görsel ölçülerini kullanabilirsiniz.

Facebook Paylaşılan Bağlantı
Facebook Paylaşılan Bağlantı

Etkinlik Resmi: 1920 x 1005 (Önerilen)

Facebook kullanıcılarının dikkatini çekmek için etkinlik görselleri de paylaşılan gönderiler arasında yer alır. Hatırlatıcılar olarak gönderilen etkinlik bildirileri ve bağlantıları için önerilen boyutlandırma 1920 x 1005 pikseldir. Minimum boyutlarda küçültmede ise bu oran 470 x 174 piksele kadar düşüş gösterir.

Facebook Etkinlik Resmi
Facebook Etkinlik Resmi

Bağış kampanyası resmi: 800 x 300 (önerilir)

Çeşitli vakıfların ya da hayır kurumlarının yapmış olduğu bağış kampanyalarına da Facebook üzerinde paylaşıma izin verilir. Bu bağlamda Facebook reklam boyutuna, bağış kampanyası görsel ölçütlerine dikkat etmelisiniz. Sosyal medya ölçüleri bağış kampanyaları için 800 x 300 piksel olarak önerilir.

Twitter Resmi Boyutları

300 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip olan Twitter, markaların ve işletmelerin sıklıkla varlığını gösterdiği platformlardan biridir. Twitter üzerinden oluşturduğunuz hesabınızda profilinize ve yapacağınız görsel paylaşımlara dikkat etmeniz önemlidir. Bu kapsamda Twitter sosyal medya ölçüleri ve oranlarını bilmelisiniz.

Profil Fotoğrafı: 400 x 400 (200 x 200’ü görüntüler)

Twitter hesabınıza yükleyeceğiniz profil fotoğrafınız sayfanızda, kimler takip edebilir kısmında ve yayın içerisinde görünür. Buna bağlı olarak farklı boyutlandırmalarda karşınıza çıkabilecek profil fotoğrafı için ideal boyut 400 x 400 pikseldir. Farklı kısımlarda görünen profil fotoğrafları 200 x 200 görüntüye göre de ayarlanabilir özelliktedir. Ancak genel olarak sosyal medya paylaşım ölçüleri doğrultusunda önerilen boyutta bir profil fotoğrafı tercih etmelisiniz.

Twitter Profil Fotoğrafı
Twitter Profil Fotoğrafı

Kapak Fotoğrafı: 1500 x 500

Kapak fotoğrafı olarak da nitelendirilebilecek olan Twitter başlık fotoğrafı profilinize tıklayanların görebileceği ilgi çekici bir görsel olmalıdır. Görselin profilinizle alakasının yanı sıra boyutlandırılmasına da dikkat etmeniz gereklidir. Bu doğrultuda önerilen başlık fotoğrafı 1500 x 1500 pikseldir.

Twitter kapak fotoğrafı
Twitter kapak fotoğrafı

Yayın İçi Fotoğraflar ve Paylaşılan Bağlantılar

Twitter genel anlamda yazılı gönderilerin paylaşılması için kullanılsa da yayın içinde ya da direkt olarak profilinizde görsel ekleyebilmeniz mümkündür. Fotoğraf, gif ya da video içeriği ekleyebileceğiniz Twitter sosyal medya resim boyutları ayarlamalısınız.

Instagram Görsel Boyutları

Instagram popüler sosyal medya platformlarından biri olarak insanların çeşitli gönderiler paylaşarak etkileşime girdiği bir ağı oluşturur. Tüm dünyada oldukça popüler olan Instagram aktif olarak kullanılmaya devam eder. Hem bireysel hem de işletme hesapları da potansiyel kitlelere ulaşım sağlayabilmek adına Instagram’ı yaygın bir şekilde kullanır. Bu süreçte Instagram için sosyal medya resim boyutları bilmek önemlidir.

Profil Resmi: 110 x 110

Instagram’da sizi ya da işletmenizi en doğru şekilde yansıtan türden bir profil resmi tercih etmeniz gerekir. Bu sayede keşfet kısmına düştüğünüz kullanıcılar sizin kim olduğunuzu ya da nasıl bir profile sahip olduğunuzu analiz edebilir. Instagram profil resmi için önerilen boyut ise 110 x 110 şeklindedir. Herhangi bir kırpma olmaması için yuvarlak hatlarda kullanabileceğiniz türden bir profil resmi belirleyebilirsiniz.

Instagram Profil Resmi
Instagram Profil Resmi

Fotoğraf Küçük Resimleri: 161 x 161

Bir kullanıcı Instagram profilinize tıkladığında şimdiye kadar yapmış olduğunuz gönderi paylaşımlarının hepsi küçük resimler olarak görülür. 161 x 161 piksele sahip olan bu görsellerin kaliteli bir şekilde görünmesi için en ideal boyuttur. 1:1 oranında yapacağınız gönderi paylaşımları ile profilinizi ziyaret edenlere etkileyici bir sunum sağlayabilirsiniz.

Fotoğraf Küçük Resimleri
Fotoğraf Küçük Resimleri

Fotoğraf Boyutu: 1080 x 1080

Instagram fotoğraf boyutları 612 x 612 pikselden 1080 x 1080 piksele kadar yükseltilebilecek türdendir. Bunun yanı sıra takipçilerinizin feed kısmında gözükecek olan gönderilerinizin iyi bir görüntü kalitesinde sunulması açısından fotoğraf boyutuna önem gösterilmelidir. Kare ya da dikdörtgen ebatlarda paylaşımlar oluşturarak bu pikseli rahatlıkla yakalayabilirsiniz.

Instagram Fotoğraf Boyutu
Instagram Fotoğraf Boyutu

Instagram Hikayeleri: 1080 x 1920

Instagram kullanıcılarının en sık tercih ettiği Instagram özelliklerinden biri hikaye paylaşımıdır. 24 saat boyunca hikaye kısmında yer alacak fotoğraf veya video ve metin içeriği paylaşabilirsiniz. Standart Instagram hikayelerinin boyutlandırması ise 1080 x 1920 olarak belirtilir. 9:16 oranına sahip olan Instagram hikayelerinde sosyal medya ölçüleri dikkate alınmalıdır. Bu sayede video ya da fotoğraflarınız diğer cihazlarda da kaliteli bir çözünürlükte görünür.

Instagram Hikaye boyutu
Instagram Hikaye boyutu

TikTok Görüntü Boyutları

Son yılların en popüler sosyal medya platformlarından biri olarak karşımıza TikTok çıkar. TikTok kısa süreli video içeriklerinin yayınlandığı, viral gönderilerin paylaşıldığı ve dünyayı etkileyen türden bir platform olma yolunda ilerler. TikTok üzerinden ciddi kitlelere ulaşım sağlamak oldukça kısa bir sürede gerçekleşir. Büyük bir büyüme görülen bu platform için de uymanız gereken görüntü kalitesi söz konusudur. Yaklaşık olarak bir milyar aktif kullanıcı kitlesine sahip olan TikTok ile bireysel olarak veya işletme hesabı üzerinden çeşitli gönderi ve paylaşımlar gerçekleştirebilirsiniz. Bu süreçte TikTok için uygun olan sosyal medya ölçüleri kullanmanız önemlidir.

Profil Resmi: 200 x 200 (Önerilen)

TikTok hesabı oluştururken sizi veya işletmenizi en net şekilde tanımlayan türden bir profil resmi belirlemelisiniz. Bu profil resmi için önerilen boyut ise 200 x 200 olarak ifade edilir. Minimum bu pikselde bir profil resmi ziyaretçilerin profil resminizi net bir şekilde görmesini sağlayacaktır. Ayrıca TikTok akışı dikey videolardan oluştuğu için önerilen video görüntülerini dikey olarak paylaşmanız tavsiye edilir.

Tiktok Profil Resmi
Tiktok Profil Resmi

LinkedIn Görsel Boyutları

Hem sosyal medya platformu hem de profesyonel bir ağ olarak karşımıza çıkan LinkedIn oldukça popüler bir ağdır. Özellikle de işletmeler, markalar ve iş verenlerin yer aldığı profesyonel bir mecrayı oluşturur. Aynı zamanda diğer sosyal medya hesaplarına nazaran LinkedIn üzerinden endüstri liderleri ile etkileşime geçmeniz de mümkün olmaktadır. Bu kapsamda oluşturulacak olan LinkedIn profilinin doğru görsel boyutlarına sahip olması profesyonelliği arttıracaktır. LinkedIn sosyal medya ölçüleri görsellerin kullanılacağı alana göre çeşitlilik gösterir.

Kişisel Profil Resmi: 300 x 300 (Önerilen)

LinkedIn sadece işletmelerin kullandığı bir platformu oluşturmaktan ziyade aynı zamanda bireylerin başarı alanını genişletebileceği, yeni iş deneyimleri elde edebileceği bir alanı oluşturur. Bu kapsamda kişisel bir profil resmi oluşturabilmek adına önerilen görsel boyutu 300 x 300 pikseldir. Doğru profil resmi kullanımı ile kişiler profilinize baktığında görseliniz en iyi şekilde ön plana çıkacaktır.

Linkedin Kişisel Profil Resmi
Linkedin Kişisel Profil Resmi

Kişisel Arka Plan Resmi: 1584 x 396

Profil resminin yanı sıra LinkedIn bireysel profillerin arka planında bir görsel ekleme olanağı daha sunar. Bu alanda bireysel olarak sizi açıklayan veya alanınızı en iyi şekilde gösteren türden bir arka plan resmi belirleyebilirsiniz. Belirleyeceğiniz kişisel arka plan resminin ideal boyutu ise 1584 x 396 piksel olarak belirtilir. JPG, GIF ya da PNG olarak da arka plan görseli ekleyebilmeniz mümkündür. Bu konuda destek almak için sosyal medya danışmanlığı hizmetlerini değerlendirebilirsiniz.

Linkedin Kişisel Arka Plan
Linkedin Kişisel Arka Plan

Şirket Logosu Resmi: 300 x 300

Bireysel hesapların yanı sıra LinkedIn işletme hesabı oluştururken de yoğun bir şekilde tercih edilir. Bu bağlamda LinkedIn için sosyal medya resim boyutları doğru seçilmesi önemlidir. Şirket logosu seçiminde logo resminin ideal boyutu 300 x 300 piksel olarak belirtilir. Kare düzeninde olacak şekilde logo görselini eklemeniz mümkündür.

Linkedin Şirket Logosu Boyutu
Linkedin Şirket Logosu Boyutu

Şirket Kapak Resmi: 1128 x 191 (önerilir)

İşletme profilinize giren ziyaretçilerin profillinizi daha iyi analiz etmesi ve sizi tanıması açısından kapak resmi kullanılması tavsiye edilir. Boyutlara göre en ideal ve kaliteli görünüm sunan şirket kapak resmi ise 1128 x 191 pikseldir. PNG, GIF ya da JPG türüne sahip görüntüleri şirket kapak resmi olarak kullanabilirsiniz.

Linkedin Şirket Kapak Resmi Boyutu
Linkedin Şirket Kapak Resmi Boyutu

Paylaşılan Resim veya Bağlantı: 1200 x 627 (Önerilen)

LinkedIn hesabınızdan bir resim ya da bağlantı paylaşımı gerçekleştirirken metne ekleyeceğiniz görsel boyutu da belirli bir piksele sahiptir. Panonuzda yapacağınız paylaşımlar için en ideal boyut 1200 x 627 pikseldir. Mobil görüntü ölçeğine de uygun olan bu boyut sayesinde web kullanıcıları ve mobil kullanıcılarına kaliteli görsel içerik sunabilirsiniz.

Paylaşılan Resim veya Bağlantı
Paylaşılan Resim veya Bağlantı

Life Tab- Ana Resim ve Şirket Fotoğrafları

Ana resim ve şirket fotoğrafları paylaşımında LinkedIn kullanıcıları için önerilen görsel boyutları vardır. Ana resim paylaşımı şirketinizin daha net anlaşılmasını ve tanınmasını sağlar. Ana resim boyutu için tavsiye edilen 1128 x 376 pikseldir. Şirket ya da çalışanların fotoğrafları için de 900 x 600 piksellik bir görüntü kullanabilirsiniz. Bu kapsamda sosyal medya paylaşım ölçüleri en doğru ve net şekilde kullanılmış olur.

Life Tab
Life Tab

Pinterest Görsel Boyutları

Yüksek oranda harici bağlantıların yer aldığı görsellerle dolu olan Pinterest popüler sosyal medya platformlarından biridir. Aktif bir şekilde Pinterest kullanılması ve sürekli olarak optimize edilmesi hesabın ve içeriğindeki paylaşımların daha fazla görünmesini sağlar. Bu süreçte Pinterest sosyal medya paylaşım ölçüleri ve piksellerinin neler olduğunu bilmeniz önemlidir.

Profil Resmi: 165 x 165

Her sosyal medya platformunda olduğu gibi Pinterest hesabı oluştururken de bir profil resmine ihtiyacınız var. Bunun için diğer sosyal medya hesaplarınızdan birini Pinterest hesabınıza bağlayarak otomatik olarak profil resminizi aktarabilirsiniz. Eğer daha farklı bir görsel kullanımı tercih ediyorsanız, profil resmi için ideal boyut 165 x 165 piksel kare bir görüntüdür. Profil resmi olarak yükleyeceğiniz görselin maksimum dosya boyutunun ise 10 MB olması gerekir. Ayrıca Pinterest profil resminizi belirlerken görsel türünün JPG ya da PNG olmasına dikkat etmelisiniz.

Pinterest Profil Resmi Boyutu
Pinterest Profil Resmi Boyutu

Pin Boyutları

Pinterest platformu kullanıcıların panolarında paylaşım yapacağı içerikler için görüntü uzunluğuna herhangi bir sınırlama koymaz. Sadece görüntü genişliğinde mevcut olan sınıra dikkat ederek paylaşımın görüntü uzunluğunu ideal ayarda belirleyebilirsiniz. Pin boyutları bu kapsamda 2:3 ya da 1:3,5 olarak tavsiye edilir. Görüntülerin minimum genişliğinin 600 piksel ve minimum yüksekliğinin de 900 piksel olarak kullanılması önerilir. Bu sayede panonuzda yapacağınız paylaşımın görüntü kalitesi de korunmuş olacaktır.

Pin Boyutları
Pin Boyutları

Pano Ekranı

Pinterest hesabınız üzerinden yapacağınız paylaşımların ilgi çekici ya da merak uyandıran türden olmasının yanı sıra pano bölümüne dikkat edilmesi de önemlidir. Özellikle de pano oluştururken kullanacağınız görüntülerin uygun boyutlarda yer alması ve doğru bir pano seçimi gereklidir. İdeal bir pano ekranı için belirtilen görüntü boyutu ise 222 x 150 pikseldir. Bu tür görüntülerde büyük ve küçük resim sunulur. Eğer daha ufak bir resim söz konusu ise 55 x 55 piksel en çok önerilen boyut olarak kullanılır. Pinterest sosyal medya paylaşım ölçüleri bu bağlamda kullanım alanına göre değişim gösterir.

Pinterest Pano Ekranı boyutu
Pinterest Pano Ekranı boyutu

YouTube Görsel Boyutları

En popüler sosyal medya platformlarından biri olarak YouTube pek çok farklı kullanıcıyı bünyesinde bulundurur. Video içerik üreticilerinin, pazarlamacıların ya da markaların hayran kitlelerine erişimi için tercih edilen başlıca bir sosyal medya platformudur. Etkileyici ve kaliteli bir YouTube hesabı oluşturabilmek adına doğru görsel boyutlarını bilmek önemlidir. YouTube sosyal medya ölçüleri bu bağlamda çeşitlilik gösterir.

YouTube Kanal Profil Resmi: 800 x 800

Youtube üzerinde bir hesabın oluşturulması video içeriklerinin üretilmesinden kaynaklı olarak kanal şeklinde de nitelendirilir. Bu kapsamda YouTube kanalı açarken bir profil resmi belirlemeniz gerekir. Profil resmi için belirtilen en ideal ölçü ise 800 x 800 pikseldir. Kanalınızın profil resmini JPG, GIf, PNG ya da BMP olarak ekleyebilirsiniz.

Youtube Kanal Profil Resmi boyutu
Youtube Kanal Profil Resmi boyutu

YouTube Kanalı Kapak Fotoğrafı: 2048 x 1152

Kullanıcılar kanalınızı ziyaret ettiğinde dikkat çekici bir görsel ile onları karşılamak niyetindeyseniz, bir kapak fotoğrafı belirlemelisiniz. Youtube sosyal medya resim boyutları kapak görselleri için 2048 x 1152 piksel olarak tavsiye edilir. Minimum kanal kapak fotoğrafı için de 1546 x 423 piksel görüntüye sahip bir görsel kullanabilirsiniz. Ayrıca yükleyeceğiniz kapak fotoğrafının maksimum dosya boyutu 4 MB olarak ifade edilir. Dilediğiniz bir görüntü türünü kullanarak Youtube kanalınızın kapak görselini ekleyebilirsiniz.

YouTube Kanalı Kapak Fotoğrafı boyutu
YouTube Kanalı Kapak Fotoğrafı boyutu

Video Yüklemeleri: 1280 x 720 (Minimum HD)

Youtube görsel ve video yüklemelerini önerilen piksellerde yapmanız güvenli bölgede okunaklı olacak şekilde görünmesini sağlar. Minimum HD kalitede yüklemeniz gereken Youtube video içerikleriniz ile kanalınızı daha profesyonel bir görünümde sunabilirsiniz. Video yüklemeleri için Youtube bu bağlamda 1280 x 720 piksel önerisinde bulunur. Standart Youtube video oranı ise 16:9 olarak belirtilir. Bu oran dışında 4:3 gibi küçük video içeriklerine de yer verilmesi mümkündür. Farklı video yüklemeleri konusunda en iyi sonuca ulaşmak adına sosyal medya ajansı desteği alabilirsiniz.

Video Yüklemeleri
Video Yüklemeleri

Google Benim İşletmem Görsel Boyutları

İşletmeler tarafından yoğun bir ilgi gören Google Benim İşletmem firmaların Google üzerindeki varlıklarını yönetebildikleri bir araçtır. Google aramalar ve haritalar kısmında nasıl görüneceğinin kontrol edilebilmesi bu kapsamda işletmelerin avantajına olmaktadır. Aynı zamanda doğru bir görünürlük kazanılması açısından da etkilidir. Bu kapsamda Google Benim İşletmem platformunda yayınlayacağınız görsellerin boyutları konusunda bilgi sahibi olmanız önemlidir.

Google My Business için Görsel Türleri:

Hem yerel hem de online mecrada varlığını sürdüren işletmeler için Google My Business oldukça önemli bir platform rolünü üstlenir. Bu kapsamda Google My Business platformunda kullanabileceğiniz görsellerin türlerini ve ölçülerini bilmelisiniz.

Logo, kapak fotoğrafı ve işletmeye ait olan fotoğrafları sosyal medya ölçüleri doğrultusunda yayınlayabilirsiniz. Bunun için belirtilen görüntü değerleri ise şu şekildedir; ideal görüntü çözünürlüğü 720 x 720 piksel olarak belirtilirken maksimum çözünürlük ise 250 x 250 piksel şeklinde ifade edilir. Google verilerine göre ayrıca maksimum dosya boyutu da 5 MB olmalıdır. Google My Business görselleri için ayrıca önerilen görsel biçimi de JPG ya da PNG şeklindedir.

Share with

Start typing and press Enter to search

Call Now ButtonBizi Hemen Arayın